CERTYFIKOWANY MANAGER EFEKTYWNOŚCI ENERGETYCZNEJ
Kurs certyfikowany przez:
Współpraca Merytoryczna
Kurs połączony z ćwiczeniami komputerowymi z wyliczania efektywności energetycznej w Instytucie Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej.
Kontakt/Zgłoszenia:
Anna Milewska – Kierownik projektu
tel. 604 152 181, fax: 22 651 80 75
e-mail: anna.milewska@certge.pl
PROGRAM
Dzień I, 23 września
1. Definicja efektywności energetycznej
2. Narzędzia niezbędne do realizacji projektów podnoszenia efektywności energetycznej
– Prawidłowa identyfikacja zużycia energii i paliw – analiza zużycia na podstawie monitoringu ciągłego podstawowych parametrów: liczniki energii, przepływu, mocy chwilowych, pomiary temperatur, czasu pracy itp.
– Techniki obniżania zużycia energii i poprawy jej efektywnego wykorzystania.
– Gospodarka ciepłem odpadowym, energią odzyskiwaną z procesów technologicznych
– Zagospodarowanie odpadów technologicznych do wytwarzania energii.
– Racjonalne zarządzanie energią w firmie.
3. Przykłady zrealizowanych projektów poprawy energetycznej dla typowych obiektów użytkowych i przemysłowych.
– Redukcja zużycia ciepła i energii elektrycznej w obiekcie konferencyjno-biurowym
– Instalacje odzysku ciepła w technologii suszenia, lakierowania, innych procesów technologicznych zużywających ciepło.
– Optymalizacja zużycia ciepła w średniej wielkości firmie typu montownia.
4. Alternatywne źródła energii wytwarzanie i wykorzystanie energii
– Analiza opłacalności typowych źródeł energii odnawialnej
Kolektory słoneczne
Fotoogniw
Pompy ciepła
Utylizacja odpadów technologicznych.
Dzień II, 24 września
Warsztaty komputerowe
Program Optima
Program wykorzystywany jest przede wszystkim w szybkim wykonaniu oceny energetycznej i ekonomicznej budynku, już na etapie koncepcji. Umożliwia skorygowanie przyjętych wstępnie założeń projektowych, również pod względem ekonomicznym. Program wykonuje charakterystykę energetyczną i optymalizację rozwiązań mających wpływ na jakość energetyczną budynku, aby ostatecznie wskazać rozwiązania optymalne. Zatem w OPTIMIE zostanie oszacowana efektywność energetyczna, ekologiczna i ekonomiczna poszczególnych elementów budynku mających wpływ na zużycie energii, jak również określić koszt ich zastosowania i ewentualny wzrost kosztów inwestycji.
Program CERTO
CERTO jest programem służącym do – zwykle żmudnego – wykonywania precyzyjnych charakterystyk energetycznych budynków. Jest doskonałym narzędziem do sporządzania prawomocnych projektowanych charakterystyk, “certyfikatów” oraz audytów energetycznych. Tak więc w ramach ćwiczeń zostanie przeprowadzone i stworzona charakterystyka oraz audyt.
MS Excel
Tworzenie własnych funkcji oraz formularzy przydatnych w obliczeniach efektywności energetycznej
Dzień III, 25 września
1. Polityka UE w zakresie efektywności energetycznej
– Pakiet klimatyczno-energetyczny 3×20
– Poprawa efektywności energetycznej w świetle Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/27/UE z dnia 25 października 2012 r. w sprawie efektywności energetycznej, zmiany dyrektyw 2009/125/WE i 2010/30/UE oraz uchylenia dyrektyw 2004/8/WE i 2006/32/WE
renowacja budynków
inteligentne liczniki
kogeneracja
systemy zobowiązujące do efektywności energetycznej
2. Polityka efektywności energetycznej w Polsce
– Cele polityki energetycznej Polski w zakresie efektywności energetycznej
– Krajowe Plany Działań dotyczące efektywności energetycznej
– Zakres wsparcia kogeneracji
3. System świadectw efektywności energetycznej tzw. “białych certyfikatów”
– Założenia budowy systemu “białych certyfikatów”
– Wykonanie obowiązku w zakresie uzyskania i umorzenia “białych certyfikatów”
– Obrót “białymi certyfikatami” na giełdzie
– Opłata zastępcza
– Rozliczanie obowiązku przedstawienia do umorzenia “białych certyfikatów”
Rozkład zajęć:
10.00 Rozpoczęcie szkolenia I dnia
9:00 Rozpoczęcie zajęć II i III dnia
10.30 przerwa na kawę
12.30 – 13.30 Obiad
17.00 Zakończenie zajęć I, II dnia
16:00 Zakończenie szkolenia III dnia
Przemysław Popiołkiewicz
Prezes firmy konsultingowo-projektowej w dziedzinie obsługi technicznej firm. Wieloletni praktyk w zakresie wdrażania efektywności energetycznej, odzysku ciepła, organizacji procesu inwestycyjnego, ochrony środowiska, utrzymania ruchu w firmie produkcyjnej. Własne projekty w których zostały wykorzystane nowoczesne techniki monitoringu i sterowania instalacjami i urządzeniami produkcyjnymi . Wcześniej: Organizacja nowego działu utrzymania ruchu w Solaris Bus & Coach S.A.. Kierowanie projektem inwestycyjnym budowy nowej fabryki autobusów w dwóch etapach. Reorganizacja służ utrzymania ruchu w zakładach TM PRESSTA S.A. Udział w programie uruchomienia linii produkcyjnej łożysk baryłkowych japońskiej firmy KOYO, Budowa i uruchamianie systemów sterowania w nowobudowanym zakładzie zbrojeniowym. Samodzielne projekty i wdrożenia urządzeń dla przemysłu spożywczego. Kierowanie trzyletnim projektem celowym realizowanym na potrzeby MON i finansowanym ze środków KBN. Prowadzenie szkoleń z zakresu organizacji utrzymania ruchu, efektywności energetycznej i procesów inwestycyjnych dla dużych firm.
dr inż. Jerzy Kuta
jest pracownikiem Zakładu Maszyn i Urządzeń Energetycznych Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej. Specjalizuje się w tematyce energetyki rozproszonej, wirtualnych elektrowni. Prowadzi zajęcia dydaktyczne z informatyki, jest autorem i współautorem wielu publikacji naukowych dotyczących energetyki i informatyki. Jest współautorem audytów energetycznych, opinii technicznych oraz projektów wdrożeniowych.
dr inż. Andrzej Grzebielec
jest pracownikiem Zakładu Chłodnictwa i Energetyki Budynku Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej. Specjalizuje się w tematyce pomp ciepła oraz systemów klimatyzacji. Posiada na swoim koncie ponad 50 publikacji naukowych, jest współautorem audytów energetycznych, opinii technicznych oraz projektów wdrożeniowych.
Agnieszka Chilmon, Adwokat Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy
Posiada wieloletnie doświadczenie w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych. Doradzała spółkom z sektora energetycznego, zapewniając pełne wsparcie prawne począwszy od postępowania koncesyjnego przed Prezesem URE poprzez doradztwo związane z nabyciem i przedstawieniem do umorzenia świadectw pochodzenia, świadectw efektywności energetycznej, przedkładaniem taryf, jak również przygotowanie umów kompleksowych sprzedaży energii elektrycznej i świadczenia usług dystrybucji. Doradzała również klientom w obszarze prawa ochrony środowiska oraz gospodarki odpadami, w tym w sprawach związanych z korzystaniem z wód, szkodami górniczymi oraz udziałem organizacji ekologicznych w postępowaniach administracyjnych. Posiada również doświadczenie w obsłudze prawnej podmiotów działających na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Uczestniczyła w licznych transakcjach związanych z nabywaniem nieruchomości oraz wznoszeniem obiektów mieszkalnych i komercyjnych. Doradzała wiodącemu deweloperowi powierzchni magazynowo – produkcyjnych oraz współpracowała przy licznych projektach deweloperskich na terenie Warszawy. Reprezentowała klientów w sporach z generalnym wykonawcą, podwykonawcami, nabywcami lokali, w postępowaniach przeciwko dostawcom mediów oraz przed sądami administracyjnymi związanymi z procesem budowlanym. Świadczy usługi stałego doradztwa prawnego na rzecz podmiotów z branży energetycznej, deweloperów, przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie gospodarowania odpadami a także na rzecz innych klientów Kancelarii w obszarach swojej specjalizacji. Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Jest członkiem Izby Adwokackiej w Warszawie. Włada biegle językiem angielskim.
Paweł Cyganik, Radca prawny, Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy
Specjalista z zakresu prawa energetycznego, posiada wieloletnie doświadczenie w świadczenie usług kompleksowej obsługi prawnej podmiotów gospodarczych. W ramach współpracy z największymi polskimi i międzynarodowymi kancelariami prawnymi doradzał wiodącym spółkom z sektora energetycznego, bankowego i funduszy inwestycyjnych, zapewniając wsparcie prawne w zakresie prawa energetycznego, handlowego, cywilnego oraz administracyjnego.Usługi prawne świadczone na rzecz podmiotów z sektora energetycznego dotyczyły wszelkich aspektów związanych z wytwarzaniem, obrotem i dystrybucją energii elektrycznej. Należało do nich przygotowanie dokumentacji związanej z procesem powstawania źródeł wytwarzania energii, udział w postępowaniach związanych z uzyskaniem odpowiednich pozwoleń, w tym koncesji, przygotowywanie i negocjowanie umów przyłączenia do sieci, sprzedaży, dystrybucji i bilansowania energii, jak również obsługa procesów uzyskania, sprzedaży i przedstawienia do umorzenia świadectw pochodzenia energii elektrycznej. Doradzał spółkom z sektora bankowego i funduszów inwestycyjnych w zakresie realizacji procesów inwestycyjnych. Uczestniczył w licznych transakcjach związanych z udzielaniem finansowania projektów z zakresu działalności deweloperskiej, wytwórczej i handlowej. Przygotowywał umowy związane z uzyskaniem finansowania, zabezpieczenia transakcji oraz umowy realizacji inwestycji. Posiada doświadczenie w reprezentowaniu klientów w postępowaniach przed organami administracyjnymi i samorządowymi, jak również sądami cywilnymi i administracyjnymi, w sprawach z zakresu prawa cywilnego, budowlanego i energetycznego. Świadczy usługi stałego doradztwa prawnego na rzecz podmiotów z branży energetycznej, a także na rzecz innych klientów Kancelarii w obszarach swojej specjalizacji. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz studia podyplomowe na kierunku: “Giełda i rynki finansowe”. Uczestnik studiów doktoranckich na wskazanej uczelni, przygotowuje dysertację doktorską w przedmiocie systemów wsparcia odnawialnych źródeł energii. Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie. Włada biegle językiem angielskim.
WARUNKI UCZESTNICTWA:
Koszt uczestnictwa w kursie:
do dnia 29 sierpnia 2014 – 2495 PLN + 23% VAT Oszczędzasz 300 PLN
od dnia 30 sierpnia 2014 – 2795 PLN + 23% VAT
W cenę kursu wliczone są:
– Uczestnictwo w kursie
– Wyżywienie podczas kursu
– Materiały szkoleniowe
Warunkiem uczestnictwa jest dokonanie wpłaty przed szkoleniem (w ciągu 14 dni od zgłoszenia) na konto:
Nordea Bank Polska S.A. Nr R-ku: 08 1440 1387 0000 0000 1495 2551
W przypadku odwołania zgłoszenia później niż 30 dni przed rozpoczęciem kursu pobieramy opłatę manipulacyjną w wysokości 500 PLN. W przypadku odwołania zgłoszenia w terminie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem kursu wpłata na poczet uczestnictwa nie podlega zwrotowi. Nieodwołanie zgłoszenia i niewzięcie udziału w kursie spowoduje obciążenie pełnymi kosztami uczestnictwa. Odwołanie zgłoszenia w terminie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem kursu nie zwalnia uczestnika z obowiązku zapłaty za kurs. Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania kursu z przyczyn niezależnych oraz dokonywania zmian w programie.